Ogrzewanie podłogowe na podczerwień – Śląsk

Ogrzewanie podłogowe na Śląsku cieszy się niesłabnącą popularnością. Korzystamy z uroków ciepłej podłogi i doceniamy je zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Wydobywające się spod podłogi ciepło wyróżnia się zupełnie inną charakterystyką. Bo grzeje nie tylko kaloryfer a cała podłoga. Dlatego możemy tu mówić o równomiernym rozprowadzaniu ciepła. W przypadku tradycyjnej „podłogówki” zasilanej wodą mamy również mniejszą cyrkulację powietrza. I to właśnie dlatego coraz częściej w nowych, czy modernizowanych domach decydujemy się na ten typ ogrzewania. Tymczasem od kilku lat na rynku mamy realną alternatywę. Kluczem jest ogrzewanie podłogowe na podczerwień. To właśnie podczerwień jest tu decydującym nośnikiem ciepła. Prąd zasila specjalne folie, które lokalizujemy tuż pod podłogą (panele, vinyle, kafle itp. itd.). Ze względu na ich niewielką grubość, zabierają naprawdę niewiele miejsca i są doskonałą alternatywą dla drogiego w montażu ogrzewania wodnego.

Dodatkowe zalety ogrzewania podłogowego na podczerwień:

  • Brak strat ciepła na linii kocioł grzewczy – podłoga. W przypadku folii grzewczych na podczerwień energia elektryczna powoduje wzbudzenie promieniowania podczerwonego. Ciepło wytwarzane jest we wnętrzu naszego pomieszczenia. To właśnie tu docierają fale, które ogrzewają wszystko co znajduje się na ich drodze.
  • Nie potrzebujemy kotła węglowego, gazowego itp. Nasza podłoga wytwarza ciepło, które nie potrzebuje systemu rurek rozprowadzających wodę.
  • Nie potrzebujemy komina. Folia grzewcza ze względu na swoją charakterystykę nie emituje żadnych zanieczyszczeń.
  • Możemy sterować ciepłem w domu z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy zamontować specjalny termostat z dostępem do wi-fi.
  • Brak konwekcji ciepłego powietrza. W tradycyjnych systemach ciepłe powietrze krąży po pomieszczeniu i najcieplej zawsze jest przy suficie. Dopiero schłodzone powietrze opada do nas. Przy okazji unoszone są kurz i drobnoustroje.
Folia grzewcza rozwijana jest na podłodze a następnie łączona za pomocą przewodów. Ciepło jest równomiernie rozłożone na całej powierzchni.